Začněte s dostatečným předstihem a vybírejte pečlivě

Ideální čas na výběr svatebního fotografa je zhruba rok před konanou svatbou, nejpozději půl roku. Necháte-li výběr fotografa na poslední chvíli, může se stát, že profesionální fotograf nebude mít volný termín a budete to muset nechat na začínajícím fotografovi nebo na někom z vašich přátel a to nemusí dopadnout vždy dobře. Hledejte fotografa, člověka, který se zvládne přizpůsobit každé situaci a nenechá se něčím jen tak zaskočit, např. s neposednými dětmi nebo nevrlými strýčky. 

Jak vybrat svatebího fotografa

 

Podle čeho tedy vybírat?

 

Líbí se Vám jeho styl focení?

Každý svatební fotograf má svůj styl, jemuž se dlouhodobě věnuje. Zkuste nejdříve zapřemýšlet, jaká podoba fotek se vám zamlouvá nejvíce. Pokud si vyberete fotografa, který fotí přirozené fotografie, nechtějte po něm přehnané pózy. Stejně tak i úprava fotografií, jestliže se Vám líbí tmavé fotografie, nechtějte to od fotografa, který upravuje do světlých tónů.

 

Tradiční - klasický styl

  • inscenace - fotograf aranžuje do klasických póz a skupinek - lze se domluvit na vysněných snímkách
  • na fotografiích může chybět atmosféra a dynamika

 

Reportážní styl

  • fotograf do dění svatby nezasahuje a pouze dokumentuje, splyne s hosty
  • zachycení emocí a atmosféry, spontnánost

 

Umělecký styl

  • fotograf vyhledává zajímavé úhly pohledu a vytváří netradiční kompozice
  • kreativní přístup a zachycení emocí

 

Módní styl

  • fotografie vypadají jako z módního časopisu a odpovídají aktuálním trendům
  • originální svatební fotografie a neokoukané stylizace, ale jako všechno módní se jednou může přestat líbit

 

* Pozor! Styl není totéž jako kvalita. Kvalitu fotografie určují technické aspekty, jako je expozice nebo umělecká kvalita. Jestliže se Vám líbí fotograf, který dělá úchvatné snímky, ale nikdy jste u něho svatbu nafocenou neviděli, raději hledejte dál. 

 

* Správný fotograf s vámi probere nejen vaše představy, ale zajímá se i o místo konání či světelné podmínky a nabídne Vám svoji vizi. Samozřejmě Vás seznámí i s ukázkami svojí práce, abyste si mohli upřesnit, co vás bude čekat.

Budete se s ním cítit uvolněně?

Můžete si najmout fotografa s nejhezčími fotkami na světě, ale jestliže se v jeho přítomnosti necítite dobře, může to dopadnout hrozně. Sjednejte si tedy s vybranými fotografy nezávaznou schůzku a seznamte se s jejich osobností, protože i osobní sympatie patří k nedílným součástem úspěšné spolupráce.

 

* Pamatujte, že s Vámi fotograf bude ve svatební den trávit více času než vaše vlastní maminka.

 

 

Můžete si ho finančně dovolit?

Předem promyslete, kolik jste ochotni investovat. Porovnejte si balíčky od svatebních fotografů, kteří se Vám líbí, pokud je veřejně neuvádí, nestyďte se jim o ceník napsat.

 

* Cena svatebního fotografa odpovídá kvalitě a rozsahu nabízených služeb.

 

* Práce svatebního fotografa nespočívá jen v nafocení svatby, ale i následné postprodukci, komunikaci s klienty, marketingu, výroby svatebních fotoknih a další...

 

* Nejdražší fotograf nemusí být ten nejlepší.

 

 

Vyhovují Vám služby, které fotograf nabízí?

Zvažte, co vše od fotografa chcete, jak dlouho chcete fotit a v jaké podobě očekáváte výsledné fotografie. Ne každý fotograf nabízí pouze nafocení obřadu nebo vytvoření fotoknihy. 

 

Líbí se Vám jeho recenze a doporučili byste ho sami přátelům? 

Opravdu z fotografa máte tak dobrý pocit, že byste ho klidně doporučili svým přátelům? Pokud o tom pochybujete, zkuste se podívat ještě po někom jiném.